Class is in Session

keep-calm-and-do-more-calculus-2

The end of summer is approaching… Take a deep breath and let it out. The frenzied mornings that are ahead of us are approaching quickly, and like all parents around the nation, we are coming towards the start of school with mixed emotions. We’ve gotten ourselves as prepared as we possibly can. We’ve hit up every back to school sale and … Read More

Anwar AllenClass is in Session

$74.79 for a week of groceries (Without a Shopping List!) + Recipe For Beets & Butternut!

IMG_5651

Lonely? Wondering where all the people that you know went? Here’s a tip: Don’t bathe, work out, and go directly to the market.  Guaranteed to see at least 6 people you know! Where are they on the days that my hair is done, and I’m wearing cute shoes and accessories? Anywho… If you read the most recent post, you know … Read More

LaurelLeaf$74.79 for a week of groceries (Without a Shopping List!) + Recipe For Beets & Butternut!

Recipes for the $80/Week at Whole Foods Market Challenge!

IMG_5711

One of the great highlights of this past week included seeing a pin on Pinterest cheering us on: “She starts this week 1/6/14! Hope she does it! Living Off $80/Week at Whole Foods Market | The Whole Family On a Budget!” !!!!!! Reader, if you’re still following along, thank you for that! You inspired an avalanche: an official website (Welcome, … Read More

LaurelLeafRecipes for the $80/Week at Whole Foods Market Challenge!

Living Off $80/Week at Whole Foods Market & A Hummus Recipe!

img_2392

I read the “Top Ten New Year’s Resolutions” yesterday, and 3 of them included: Lose Weight, Get Out of Debt, & Save Money.  This gave me a newfound sense of purpose for this blog effort- as it touches on these three things. It also got me thinking about why I love the Whole Foods Market SO much… why it’s worth … Read More

LaurelLeafLiving Off $80/Week at Whole Foods Market & A Hummus Recipe!

Big Savings In Making Our Own School Safe Sunflower Butter

img_4690

The “Nut Free” policy in schools has made sunflower butter, an approved alternative, very popular amongst us moms. The $6.99 – $9.99 price tag… has not.  Knowing how quickly one of these jars empties, I found my eye looking longingly at the $1.99 – $3.99 peanut butter, and thought… “I wonder how much it costs to whip some of this … Read More

LaurelLeafBig Savings In Making Our Own School Safe Sunflower Butter